میـــــــــــــــــرکان

مطالب ادبی ،فرهنگی، سیا سی،اجتماعی و...


جمعه پایان عمر هفته است
جمعه بی رنگ است
بی صداست
جمعه خاموش در پس هیاهوی شنبه هاست
جمعه هم یکی از روزهای خداست
ولی ای کاش جمعه غروبی نداشت .
غروب جمعه دلگیر است و سنگین
خورشید هم انگار روز جمعه
تعطیل
جمعه نازیباست
جمعه در دل نمی ماند
در یادهاست
جمعه سرد سرد
عاشق سرماست
جمعه ها مهتاب هم کمی دیر می آید ....... ...

خدا بیامرزدش ...  میگن سرزمین قشنگی داشتیم ... فرهنگ قشنگی داشتیم  ... نمی دونین چقدر این فرهنگ بزرگ و با شکوه بوده اون قدیم مدیما... حالا که اینقدر این فرهنگ با شکوه سابق طفلکی کتک خورده و لگد مال و بی حیثیت و بی آبرو شده که نگو و نپرس  ... نامردا پولش را هم ندادند بعد از اینهمه تجاوز به این فرهنگ بزرگ و با عظمت سابق . به نظر خیلی خوب و بی نقص کار شد قطعا" تحسین خواهند شد در آینده . این فرهنگ طفلی ما یکی از معدود جاهاش که هنوز سالم مونده و فعلا" کبود نشده شاید همین مراسم شب جمعه آخر سال و زیارت و فاتحه اهل قبور باشه.

اما اگه به مرده پرستی متهم نشم بدون شک یکی از بهترین مراسم جهت یاد آوری خاطرات گذشته و احترام به بزرگترها همین رفتن عصر پنجشنبه ها به مزار اموات است . " کل ماالدنیا فان" ...همه رفتنی هستیم و قطعا" روزی هم قبری ... سنگی  ... چیزی  ... برای ما به یادمان خواهند گذاشت و رویش چیز هایی خواهند نوشت ... البته شاید تا اون موقع این فرهنگ طفلکی را چنان سپوخته باشند که روی سنگ قبرمان به زبان فارعربی یا چه می دونم فانگلیشی یا یه جور دیگه یادمان بنویسند .

بله این مراسم که همیشه با ترافیک شلوغ و وحشتناک وجاده های مملو از ماشین همراه است حداقل حسنی که داره شاید این باشه که باورمون بشه همین فردا ... پس فردا ... یا یکی از همین روزا ما هم قطعا" مشمول دریافت ویزای خروج دائم می شویم ... پس چه بهتر که " حاسبو قبل ان تحاسبوا " کینم وکدورت ها را پاک کرده و دلها را صاف کنیم. حضور تو این فضا و شرکت در این مراسم حداقل حسنش اینه که یه کم آروممون می کنه ... خیلی ها را می بینیم که برای فاتحه خواندن سر مزار پدر یا مادرشون آمدن  ... یه کم به فکر فرو می ریم و شایدم یه تصمیمایی بگیریم که مثلا" فلان رفتارامون عوض بشه وخیلی انسان خوبی بشیم و از این حرفا ... راستی اگه رفتین حتما" یه سری هم به مزار شهدا بزنین ها انصافا" اونها خیلی به گردنمون حق دارن ها ... خیلی ... قبر شهدای گمنام که دیگه نیاز به سفارش نداره ... می دونم حتما" می روید...  .

خدا همهء اموات و اموات همه را بیامرزد...

برای پدر ها ... مادر ها ... خواهر ها ... برادر ها  .. آخ آخ بچه ها  ... ( خدا کنه هیچکی داغ اولاد نبینه واقعا" داغش سوزاننده است ... همه جای آدم را می سوزونه  ... بد جور  ) ... شهید ها  ... خدمت گذار ها ... معلم ها ... استاد ها  ... هنرمندا... ورزشکارا ... غریبای دور از وطن  ... همه  و همهء اونهایی که قبلا" بودن و الان نیستن ... دوست و آشنا  ... بخوانید فــــــــــــــــاتحه ....

 

راستی ُ سال گذشته افرادی در میانمان بودند که جمعه آخر سال ۹۰ همراه ما بر سر مزار حاضر می شدند ولی امسال ما بر سر قبر شان رفتیم  .ازجمله مرحوم نعمت حیدری معلم دل سوز وخوش اخلاق و مردمی خداوند روحش را شاد ودر آرامش قرار دهد . برای شادی روحش فاتحه بفرست .

نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۲۵ساعت 16:1  توسط حسین مــرادی نصاری  |